Opakowania

Chroń planetę w domowych w warunkach – stosuj recykling!

opakowania gastronomiczne z recyklingu

Definicja i przykłady praktycznego użycia recyklingu

Mówiąc najprościej, recycling to proces przetwarzania odpadów w nowe materiały i przedmioty. Ja można się domyślić, ma na celu zmniejszenie ilości produkowanych przez człowieka śmieci i „odciążenie” naszej planety. Co więc może zrobić każdy z nas, aby poddawać recyclingowi jak najwięcej śmieci? Odpowiednio je segregować i wyrzucać w takiej formie, aby do recyclingu się po prostu nadawały. Na co dzień o tym nie pamiętamy, ale brudny papier, plastik i szkło najczęściej traktowane są już jako odpady zmieszane, więc nie mogą być ponownie przetworzone. O czym warto więc pamiętać?

 • usuwaj resztki jedzenia z kartonów lub puszek; myć należy je dopiero wtedy, kiedy gmina wyraźnie tego wymaga – w większości przypadków zostają one oczyszczone mechanicznie już w sortowni. Najważniejszym jest bowiem, aby rzeczone resztki nie zabrudziły innych odpadów, które do recyclingu się nadają;
 • przed wyrzuceniem zgniataj plastikowe butelki, puszki oraz kartony – zajmują wtedy mniej miejsca i łatwiej się je transportuje;
 • potłuczonych naczyń nie wyrzucaj do pojemników na szkło – ceramika nie podlega recyclingowi;
 • przeterminowanych leków nie wyrzucaj do „zwykłego” kosza na śmieci – zanieś je do apteki i umieść w specjalnym pojemniku.

Co to jest recycling? Czy wiesz, ile odpadów produkuje rocznie statystyczny Polak?

Recycling jest metodą ograniczania ilości odpadów produkowanych przez człowieka, przez co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Fakty są bowiem nieubłagane: statystyczny Polak wytwarza rocznie 312 kilogramów odpadów (dane GUS z 2017 roku) i poziom ten wciąż rośnie (chociaż jest niższy, niż średnia europejska – wynosząca aż pół tony). Co ważne, zaledwie 15% z tego poddano kompostowaniu, zaś 25% recyclingowi. Dobra informacja jest jednak taka, iż procent odpadów komunalnych (czyli generowanych przez gospodarstwa domowe, nie przemysł) które przetwarzane są na nowe materiały, z roku na rok jest naszym kraju coraz wyższy. Co więcej, według wspomnianego już raportu Głównego Urzędu Statystycznego w samym tylko 2016 pozbyto się ponad takich 13 tysięcy dzikich wysypisk śmieci. Recycling wchodzi Polakom w krew: wiemy już, że warto segregować śmieci na pięć podstawowych kategorii: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady bio i odpady zmieszane.

Ciekawostki o recyclingu. Poznaj zaskakujące fakty!

Idei recyclingu przyświeca zasada, aby maksymalizować ponowne wykorzystanie odpadów – co jest możliwe na naprawdę dużą skalę. Recycling ogranicza także zużycie surowców takich jak ropa naftowa (z której produkuje się plastik) i niezwykle cenna woda (której do produkcji plastiku się używa). Recycling jako proces wydawać może się nudny i wyjątkowo „techniczny”, ale wiąże się z nim wiele ciekawostek, z którymi warto się zapoznać:

 • Pierwszy przypadek recyclingu odnotowano już w… 1776 roku. Wtedy bowiem mieszkańcy dolnego Manhattanu obalili pomnik brytyjskiego króla Jerzego III, a pozyskany w ten sposób surowiec przeznaczyli na produkcję ponad 40 tysięcy naboi. Wykorzystane zostały przez trzynaście amerykańskich kolonii w wojnie o niepodległość od Zjednoczonego Królestwa, która zapoczątkowała powstanie Stanów Zjednoczonych w kształcie, który znamy dzisiaj.
 • Mieszkańcy Kamikatsu w prefekturze Tokushima postawili sobie za cel, aby do 2020 roku recyclingować 100% produkowanych odpadów. Aktualnie segregują je na 45 (!) różnych kategorii i przetwarzają ponownie ponad 80% generowanych śmieci.
 • Do wyprodukowania tylko jednej tony papieru ściąć trzeba średnio 17 drzew. Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody podczas wytwarzania oraz 2.5 m3 miejsca w środowisku.
 • W Polsce zużywamy rocznie ponad 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć – i to nieskończoną ilość razy! Sześć takich puszek to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.
 • Odpady takie jak butelki, torebki śniadaniowe, plastikowe woreczki oraz torby na zakupy stanowią co prawda około 7% masy wszystkich śmieci, jednak zajmują bardzo dużo miejsca – prawie 30% wszystkich odpadów!
 • Wyrzucane w ciągu roku przez ludzi na całym świecie butelki z PET, ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28 mln kilometrów, czyli… 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.
 • Statystyczny Polak wyrzuca w ciągu roku około 56 szklanych opakowań nadających się do pełnego recyclingu (szklane butelki etc. nadają się w 100% do ponownego wykorzystania!). Każda szklana butelka wprowadzona na nowo do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.

Najpopularniejsze produkty

Recyklingowana Butelka kwadratowa R-PET 400ml wraz z nakrętką - 100 szt.

 • Pojemność [ml]: 400
 • Ilość sztuk: 100+100
 • Cena/szt: 0,91 zł netto/szt
 • 91,00  netto
  111,93  brutto
RodzajRPET
Wymiary [mm]58x58x157
Pojemność [ml]400
Ilość sztuk100+100
Pakowaniekarton
Cena/szt 0,91zł netto/szt
Cena 91,00  netto
111,93  brutto

Recyklingowana Butelka kwadratowa R-PET 330ml wraz z nakrętką - 100 szt.

 • Pojemność [ml]: 330
 • Ilość sztuk: 100+100
 • Cena/szt: 0,90 zł netto/szt
 • 90,00  netto
  110,70  brutto
RodzajRPET
Wymiary [mm]57x57x150
Pojemność [ml]330
Ilość sztuk100+100
Pakowaniekarton
Cena/szt 0,90zł netto/szt
Cena 90,00  netto
110,70  brutto

Recyklingowana Butelka kwadratowa R-PET 250ml wraz z nakrętką - 200 szt.

 • Pojemność [ml]: 250
 • Ilość sztuk: 200+200
 • Cena/szt: 0,89 zł netto/szt
 • 178,00  netto
  218,94  brutto
RodzajRPET
Wymiary [mm]50x50x142
Pojemność [ml]250
Ilość sztuk200+200
Pakowaniekarton
Cena/szt 0,89zł netto/szt
Cena 178,00  netto
218,94  brutto
Wróć do listy wpisów