Opakowania

Co to jest poliester z recyklingu – Poznaj rPET

Czy wiesz, czym jest rPET? Dzisiejsze czasy skłaniają do tego, aby zwracać uwagę na ekologię. Ważniejsze staje się to, jak pakujemy codzienne zakupy, czym jeździmy do pracy czy gdzie wyrzucamy odpowiednie odpady. Społeczna odpowiedzialność za dobro planety powinna być obowiązkiem każdego człowieka, a każda osoba musi edukować się w kwestii ekologii. Dzięki nam dowiesz się, czy poliester z recyklingu rPET jest słusznym wyborem i czy służy środowisku.

Czym jest poliester?

Poliester jest najpowszechniejszym materiałem służącym do recyklingu. Jest włóknem syntetycznym, powstającym z politereftalanu etylenu, czyli w skrócie PET. Powszechnie dostępny poliester powstaje na bazie ropy naftowej i to z niego wytwarzane są także plastikowe folie czy butelki. Jak można się domyślić, produkcja tego materiału nie sprzyja korzystnie na poprawę warunków środowiskowych, a do atmosfery emitowane są toksyny niesprzyjające zdrowiu. Jednak czy ten materiał ma same wady?

Zalety poliestru z recyklingu

Warto zdać sobie sprawę z tego, że poliester doskonale nadaje się do recyklingu. Plastikowe butelki po napojach wytwarzane z tego materiału wylądowałyby na wysypisku śmieci i zalegałyby tam latami, gdyby ktoś ich nie użył ponownie. Recykling sprawia, że rPET można wykorzystać jeszcze wiele razy i stworzyć z niego rzeczy, odzież, które cały czas są w obiegu, a nie zaśmiecają planety.

Poliester, który jest kilkukrotnie przetwarzany, wykorzystuje się do produkcji ubrań, takich jak płaszcze, kurtki czy grube bluzy. Odpowiedzialne podejście do recyklingu rPET umożliwia mniejsze zanieczyszczenie wysypisk, na których już teraz zalega bardzo dużo plastiku. Co więcej, powtórne przetworzenie tego materiału wiąże się z mniejszym przenikaniem do atmosfery szkodliwego dla zdrowia w dwutlenku węgla.

Jednak patrząc na dobro środowiska i ludzkości pod względem produkcji plastiku, butelki PET są niezwykle cenionym surowcem. Dają drugie życie kolejnym butelkom oraz pozostałym artykułom i ubraniom. Co więcej, nie chodzi jedynie o same butelki plastikowe, ale także o różne inne zużyte opakowania, jak te po mleku, płynie do prania czy środkach czystości. Recyklingowane są także plastikowe torebki, których jest pełno wokół nas, jednak które powoli odchodzą do lamusa.

Dlaczego segregacja plastikowych odpadów jest ważna?

Aby PET poddać recyklingowi, należy rozpocząć od prawidłowej segregacji śmieci. Każdy człowiek używa opakowań plastikowych, które należy odpowiednio czyścić i wyrzucać. Najpierw muszą trafić do właściwego pojemnika na plastik, następnie trafiają do zakładu przetwórczego, w którym są dokładnie oczyszczane i mielone. Z takiego materiału powstaje maleńki granulat, który wykorzystywany jest między innymi do wytwarzania nowych butelek, o których mówi się, że są wytworzone z materiału rPET.

Czy poliester z recyklingu ma jakiekolwiek wady?

Jeżeli już wiesz, co to jest poliester z recyklingu i masz świadomość, jak ważne jest jego przetwarzanie, to teraz warto wzbogacić wiedzę o wady tego materiału. Materiał rPET najczęściej poddawany jest barwieniu, gdyż jego naturalny kolor jest neutralny, w związku z tym powstaje produkt nie tylko ciekawy kolorystycznie, ale przede wszystkim z recyklingu.

W krajach bardzo rozwiniętych typu Niemcy czy Szwajcaria z recyklingu powstaje o wiele więcej produktów niż w Polsce, dlatego że przy dobrej gospodarce odpadami plastikowymi można znacząco wspomóc ekologię i wielokrotnie obracać jednym opakowaniem z plastiku. Oczywiście plastik sam w sobie nie jest pozytywnie odbieranym materiałem, jednak jeżeli spojrzymy na niego z innej perspektywy i przedstawimy go jako element ciągłego recyklingu, to minimalizujemy jego wady do minimum. Warto brać przykład z zachodnich sąsiadów i wspomagać ekologię wszelkimi, możliwymi sposobami.

Podsumowanie

Każdy ma wybór, dlatego należy podejść odpowiedzialnie do tematu ochrony środowiska i wybierać opakowania ekologiczne, które są wytworzone na bazie naturalnych materiałów lub te, które poddano recyklingowi. Jeżeli nie masz pomysłu gdzie szukać i od czego zacząć, to doskonałym rozwiązaniem jest zapoznanie się z produktami firmy Natural Pack. Znajdziesz tam butelki rPET, naczynia jednorazowe ekologiczne czy wiele eko rozwiązań. Warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, jak również pokazać im, że jesteś świadomym obywatelem i właścicielem, któremu nie jest obojętne w środowisko i przyszłość planety.

Wróć do listy wpisów