Dyrektywa plastikowa

Dyrektywa plastikowa - w 2019 roku Parlament Unii Europejskiej i Rada zatwierdziły dyrektywę ograniczającą wpływ produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Co się kryje pod tą długą nazwą?

Znana potocznie jako “Dyrektywa Plastikowa” wprowadza w życie 3 główne wytyczne:

  1. od 2021 roku zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu 10 najpopularniejszych produktów jednorazowych, które posiadają w pełni funkcjonalne, biodegradowalne odpowiedniki. Są to: patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki,
  2. od 2025 roku plastikowe korki i nakrętki, żeby zostać wprowadzone do sprzedaży, będą musiały być na stałe przymocowane do butelki,
  3. od 2025 roku wszystkie plastikowe butelki wprowadzone do obrotu, będą musiały być wykonane minimum w 25% z materiału pochodzącego z recyclingu. Od 2030 ta ilość wyniesie minimum 30%,

Co to w praktyce oznacza dla nas?

Mówiąc wprost, nie będzie można produkować, sprzedawać, kupować, ani w jakikolwiek inny sposób wprowadzać do obrotu wielu produktów, które są dziś tak powszechnie używane.

Przykłady?

Restaurator nie będzie mógł już wydać gościom posiłku na wynos w plastikowym opakowaniu, których tak dużo ma na magazynie, a do napoju nie dostaniemy plastikowej słomki, mimo, że ich znaczna ilość nie została jeszcze wykorzystana.

Mając na uwadze przytoczone przypadki, warto zadbać o to, żeby do wejścia nowego prawa przygotować się odpowiednio wcześniej.

Wprowadzając do swojej działalności ekologiczne produkty NaturalPack:

  1. ominiesz kosztowny proces utylizacji niewykorzystanych plastikowych produktów,
  2. w pełni wykorzystasz zakupiony zapas produktów jednorazowych,
  3. zyskasz przychylność i uznanie Klientów, dzięki jakościowym, biodegradowalnym i ekologicznym opakowaniom,
  4. przyczynisz się do zmniejszania szkodliwego oddziaływania działalności człowieka na środowisko naturalne. Nasze środowisko naturalne.

Pełny tekst dyrektywy możesz pobrać pod poniższym adresem.