Opakowania

Opłata recyklingowa

Opłata recyklingowa weszła w życie z dniem 1 września 2019 roku i jest to opłata za reklamówki foliowe, nie wliczając w to bardzo lekkich toreb, których grubość materiału jest niższa niż 15 mikrometrów. Ta regulacja prawna obowiązuje po to, by zwrócić uwagę na problemy ekologiczne, które z roku na rok drastycznie się pogłębiają. W związku z tym opłata recyklingowa za reklamówki pobierana jest od przedsiębiorców, którzy oferują klientom torby z tworzywa sztucznego. Na pewno zastanawiasz się, co w takim razie zamiast reklamówek? Z tekstu dowiesz się, czym jest ten  problem i poznasz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. 

Opłata recyklingowa – co oznacza i na kogo wpłynie?

Opłata recyklingowa pobierana jest przez sklep od osoby kupującej. Jest to określona kwota za wybór reklamówki z tworzywa sztucznego. Opłata recyklingowa za reklamówki jest regulowana poprzez rozporządzenie, w ramach którego przedsiębiorca zobowiązuje się do wniesienia stosownej kwoty do Urzędu Marszałkowskiego. Opłatę recyklingową należy wnieść do 15 dnia każdego miesiąca. Te pieniądze powinny być dostarczane na konto bankowe Urzędu Marszałkowskiego w konkretnym województwie. W związku z tym każde przedsiębiorstwo musi zadbać o wykonanie takiego kroku i dowiedzieć się, który numer rachunku do wnoszenia opłaty recyklingowej jest poprawny.

Wysokość opłaty za torebki foliowe wynosi 20 gr z dodatkowym podatkiem VAT. Każdy przedsiębiorca oferujący ten produkt zobowiązany jest, by każdego roku przedłożyć stosowne sprawozdanie za reklamówki. W sprawozdaniu powinny znaleźć się informacje na temat tego, ile dane przedsiębiorstwo nabyło reklamówek, ile ich wydało oraz ile posiada na stanie.

Od kiedy weszła opłata recyklingowa?

Opłata recyklingowa za reklamówki była regulowana ustawą z dnia 1 września 2018 roku. Następnie dokument został nieco zmieniony, a w życie weszła ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku, dzięki której przedsiębiorcy nie mogli w prosty sposób obejść narzuconych z góry zasad. Z tego powodu zdecydowano się na ujednolicenie zapisów, wprowadzając nową ustawę od 1 września 2019 roku, która narzuca uiszczanie opłat za torebki z tworzywa sztucznego, których grubość jest wyższa niż 15 mikrometrów oraz za pozostałe opakowania wykonane z tworzywa sztucznego, których grubość jest wyższa niż 50 mikrometrów lub równa temu parametrowi. Opłata recyklingowa nie wymaga ponoszenia kosztów za lekkie torebki z tworzywa sztucznego, tzw. zrywki.

Opłata recyklingowa – może warto przejść na torby papierowe?

Zdajesz sobie sprawę z tego, jak długo rozkładają się reklamówki z tworzywa sztucznego? Proces ten może trwać nawet od 15 do setek lat – cały czas wpływając negatywnie na środowisko, jakość gleby, a nawet jakość powietrza. Używanie plastikowych produktów przyczynia się do śmierci wielu zwierząt i ptaków, które są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Tę sytuację można bardzo łatwo i szybko zmienić, oszczędzając jednocześnie sporo pieniędzy. Zobacz, na co możesz zamienić torebkę plastikową:

 • torba bawełniana;
 • torebki płócienne;
 • torebki papierowe.

Tego typu materiały są bardzo przyjazne środowisku, można ich używać wielokrotnie, nie zanieczyszczają naszej planety, a po ich wykorzystaniu poddają się recyklingowi. Każdy przedsiębiorca powinien wykonać krok naprzód, proponując swoim klientom torby z naturalnych materiałów lub torby papierowe. Dzięki takiemu podejściu klienci będą wiedzieli, że jesteś świadomym przedsiębiorcą, któremu zależy nie tylko na pieniądzach, ale także na ochronie planety i środowiska.

Przyczynisz się do zwiększenia świadomości swojej marki i lepszy odbiór wśród wielu klientów. Zwróć uwagę nie tylko na torby papierowe, ale również opakowania ekologiczne, w które inwestują restauracje i lokale serwujące jedzenie. Warto zadbać jakościowe opakowania ekologiczne – producent który oferuje takie produkty, dostosuje je do Twoich oczekiwań. Firma Natural Pack sprzedaje torby papierowe w hurcie – dostępne w korzystnych cenach i które z pewnością docenią Twoi klienci.

Najpopularniejsze produkty

Ekologiczne słomki z ryżu 100 sztuk

 • Cena/szt: 14,00 zł netto/szt
 • 14,00  netto
  17,22  brutto
Wymiary [mm]220
Cena/szt 14,00zł netto/szt
Cena 14,00  netto
17,22  brutto

Słomki ze słomy opakowanie 100szt

 • Cena/szt: 19,00 zł netto/szt
 • 19,00  netto
  23,37  brutto
Wymiary [mm]200
Cena/szt 19,00zł netto/szt
Cena 19,00  netto
23,37  brutto

Słomki z makaronu śr.8mm opakowanie 0,5kg (około 60 szt. w paczce)

 • Cena/szt: 9,99 zł netto/szt
 • 9,99  netto
  12,29  brutto
Wymiary [mm]240
Cena/szt 9,99zł netto/szt
Cena 9,99  netto
12,29  brutto
Wróć do listy wpisów